İŞTE BENZEN DRAMI

Türkiye'nin ayakkabı ve terlik üretimindeki kaynak olan İstanbul'da imâlat safhasında kullanılan solüsyonlarda bulunan benzenin sebep olduğu meslek hastalıkları ocak söndürüyor.

HAMİT VAROL-HAKAN TÜRKER SARIÇİÇEK

İSTANBUL- Ayakkabı ve terlik atelyelerinde kullanılan yapıştırıcı ve solüsyonların içindeki çözücü olarak bulunan benzenin, bu işkolunda çalışanların sağlığını bozduğunu ve çeşitli hastalıklara sebep olduğunu duyuran gazeteniz Türkiye, hastalarla da görüştü.

"ARTIK MESLEĞİME DÖNEMEM"

  Halen hastanede yatmakta olan sayacı Nedim Memişağlar, bu hastalığıyla ilgili bize şunları söyledi:

  "12 yıldır sayacılık yapmaktayım. Yaklaşık 13 ay önce hastaneye yattım. Zayıflamayla başlayan hastalığı önceleri önemsemedim. Sanki bir şey içimi kemiriyordu, ayakta duracak halim yoktu. Fakat yürüyemez, hatta bir ekmeği dahi taşıyamaz hale düşünce hastaneye geldim. Şimdi biraz daha iyiyim ama yine de hastalığı tam olarak atlatamadım.

Doktorlar bir ay daha tedavi görmem gerektiğini söylediler.Ancak mesleğime dönmeme imkân yok. "

Kendisiyle görüştüğümüz hastalardan ayakkabıcı Şaban Başoğlu'da kendi durumunu şöyle anlattı.: "18 yıldır ayakkabı imâlatında çalışıyorum. 4 ay kadar önce birden güçten düştüm. Takatim kesildi. Yürüyemez helr geldim. Hastaneye gittiğimde bana nerede çalıştığımısordular. Mesleğimi öğrendikleirnde hemen derdimi anladılar. ve beni tedavi altına aldılar. Benzenli yapıştırıcılar yüzünden daha önce birçok arkadaşım hastanelerde tedavi görmüştü. Hastalığım erken teşhis edildiği için 4 ay gibi bir sürede iyileştim. Fakat bazı arkadaşlarım 2 sene tedavi gördüler."

 

"BENZENİN İTHALİ YASAK"

Öte yandan, Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Başkan Vekili Dursun Çörnek de gazetemize yaptığı açıklamasında benzen ithalinin yasak olduğunu, bu madenin Türkiye'ye ancak kaçak olarak girebileceğini söylerken, İstanbul Sayacı  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başlkanı Kâmil Bakkal İstanbul'da ; 6500 'ü ayakkabı, bin 500'ü terlikçi olmak üzere toplam 8 bin atelye bulunduğunu, bunların birçoğunun ucuz olması açısından benzen içeren yapıştırıcı ve solüsyonlar kullandığını ifade etti.

BİLİMADAMLARI NE DİYOR?

Progf. Dr. Muzaffer Aksoy : "Benzen konusunda 30 yıldır araştırma yapıyorum. Bu konuda birçok kitap yazdım. Avrupa ve Amerika'da yüzde 1 benzen ihtiva eden yapıştırıcılar bile kullanılmazken, bizdeki yapıştırıcılarda benzen oranı % 6'yı buluyor.

Benzenli yapıştırıcılar kandaki alyuvar, akyuvar ve trombositlerin zayıflamasına sebep olduğu için öncelikle zayıflama, bununla beraber şiddetli anemi (kansızlık) vakaları görülüyor. Benzen aynı zamanda kemik iliğinde de tahribat yapıyor ve bu durumda lösemi (kan kanseri ) ortaya çıkıyor. Benzenli yapıştırıcıları kullanırken özellikle havalandırma tertibatına çok dikkat edilmeli."

Doç. Dr. Emre Öge:

"Benzenli yapıştırıcılar N Hegzan Polinöropatisti denilen hastalığıortaya çıkarıyor. Benzenli yapıştırıcılar kan hücrelerinde azalma, kılcal damarların zayıflaması (bağcık) gibi hastalıklara neden oluyor. Bazen de sindirim bozukluğu, ağır kanamalarla birlikte aplastik anemiye tehlikeli kan hastalıklarına (akut lösemi) dönüşebiliyor. Solunum ve deri yoluyla vücuda giren bu maddeler, el ve ayaklarda kısmi felce de yol açıyor."